Pitný režim u dětí část 3.

  • Rubriky příspěvkuBlog / Výživa
Právě si prohlížíte Pitný režim u dětí část 3.

V posledním článku věnovanému pitnému režimu u dětí se podíváme na jeho podporu z hlediska výchovy. Upozorním také na několik nešvarů, kterých se jako rodiče stran dětského pití nevědomky dopouštíme. 

Co můžu udělat jako rodič pro podpoření dětského pitného režimu? 

Co dítě, to originál, ale jedno mají stran pití snad všechny děti společné – občas prostě pít nechtějí. Na následujících řádcích je pár rad, jak můžete děti k pití motivovat. Některé rady jsou dlouhodobého charakteru, a pokud je aplikujete od nejútlejšího věku dítěte, nebudete muset možná nedostatečný pitný režim řešit vůbec. Některé tipy vám fungovat budou, některé zrovna na vaše dítě nezaberou. Záleží na osobnosti a věku dítěte, ale i na vašem přesvědčení o jednotlivých zásadách pitného režimu a vašem vzoru. Nepropadejte panice, pokud vám pitný režim fungoval a nyní nefunguje nebo pokud některý druh motivace zabral a po čase se pití stalo opět vaším tématem. Změny v jídelních návycích jsou v dětském věku zcela běžné, jen je potřeba brát změnu jako příležitost, nikoli jako problém. 

Než se pustím do motivačních tipů, které vám chci doporučit, musím opět zmínit slazené nápoje. Tentokrát coby motivátor k pití. Mnoho maminek začne podávat dítěti slazené nápoje pouze z toho důvodu, aby začalo pít. Ve většině případů se vám to sice povede, ale z dlouhodobého hlediska si zaděláváte na problém – učíte dítě na sladké, těžko ho pak přimějete pít neochucenou vodu a časem dojde i ke změně jeho chuťových preferencí v jídle.

Některé děti mívají problém s pitím mimo domov. Často dětem dáváme možnost se napít, ale už jim neříkáme, kam si mohou dojít na wc. Zejména v neznámých prostředích nebo v prostředích, kde se dítě bojí (kadibudka s pavučinami, wc na druhém konci domu apod.), pijí některé děti z obavy před čůráním méně. Obdobně to funguje v zimě nebo při vidině delší cesty dopravním prostředkem. Než aby se dítě muselo v zimě svlékat venku, raději nepije. Téma dopravních prostředků se týká spíše dětí na druhém stupni ZŠ a dál.  

Pozor na komentování nejrůznějších ,,čůracích nehod“ u malých dětí. Část dětí raději nepije, aby se nepočůralo, protože bylo za ,,čůrací nehody“ rodiči v minulosti peskováno nebo zesměšňováno někým z dětského kolektivu. Rodiče si svou reakci mnohdy ani neuvědomí, ale v dítěti pocity viny a nedostatečnosti zůstávají. 

S budováním pitného režimu můžete začít od prvních příkrmů. Ať už budete preferovat pití z lahvičky nebo z hrníčku (obě moje dcery jsem od malinka učila pít z ,,panáku“), dbejte na to, aby mělo dítě vodu k dispozici v případě potřeby. U malých dětí je nejlepší začínat s pitím u jídla, byť to odporuje tvrzení o nepití při jídle, protože v tu chvíli je dítě soustředěné právě na tuto činnost. Okolo roku začínají děti zkoušet pít samostatně, aniž byste jim pití museli podávat. Podporujte je v této aktivitě i za cenu, že se párkrát polijí nebo polijí stůl. V době, kdy začne mít vaše dítě zájem o samostatné nalévání vody z konvičky do hrnečku, opět mu dejte prostor. 

Starším dětem pomáhá, když si mohou vybrat samy nádobu na pití – hrníček, láhev… V letních dnech je ideální prostor na experimenty s nápoji. Vezměte ven několik skleniček s čistou vodou a několik potravin, které mohou vodu ochutit. Společně s vaším dítětem postupně jednotlivé vody ochuťte a udělejte společně test, který nápoj je nejlepší. Tuto aktivitu můžete zařadit i na chvíle, kdy k vám přijde další dětská návštěva. Máte zajištěný nejen program, ale také to, že se děti napijí. Čím mohu vodu ochutit? Pomerančem, citronem, bylinkami, malinami, jahodami, meruňkou, melounem, bezinkou, okurkou, předem připraveným čajem…

Pití můžete zapojit také do hry. Děláte s dětmi šipkovanou? Chodíte s dětmi na hřiště? Hrajete s dětmi na zahradě fotbal či jiné hry? Co přidat pravidlo, které podporuje pití? U šipkované dáte jeden z úkolů napití se. U fotbalu se musí napít každý pokaždé, když dostane gól. Chápete, kam příklady směřuji? Pití se dá zapojit do čehokoliv, co s dětmi děláte a děti vůbec nemusí poznat, že jim chcete jen doplnit tekutiny. 

S pitím může být spojeno spoustu kreativity – starší děti mohou zdobit své skleničky barvami na sklo či samolepkami k tomu určenými. Zdobit mohou děti také brčka nebo skleničky ovocem. Když jsme u brček, nejsem sice jejich příznivcem, ale pokud dítěti pomůžou k pitnému režimu, proč ne. Navíc v dnešní době se dají sehnat brčka k opakovanému použití a ekologicky nezávadná. 

V části o tom, jak poznat, že moje dítě pije málo, jsem mluvila o kontrole barvy moči. I toto může dělat vaše dítě samo. Předškoláci jsou lační po zkoumání všeho a okolo čtvrtého roku je velmi zajímá vlastní tělo. Společně s dítětem můžete udělat vodovými nebo temperovými barvami barevnou škálu žluté a zkoumat, jak se barva moči u dítěte v průběhu dne vyvíjí v závislosti na tom, jak pije. Nezapomeňte však, že dehydratované dítě může mít moč až nahnědlou – pouze se žlutou barvou si tedy nevystačíte. 

Na podzim je skvělá zábava s dětmi moštování jablek a hrušek. Je to sice nárazová aktivita, ale budujete při ní u dítěte vztah k jídlu. Ukazujete mu, jak vzniká jiný nápoj než voda a ze zbytků po moštování můžete udělat sušenky. 

Čtete si s dětmi večer pohádky, říkáte příběhy nebo shrnujete, co jste v daný den prožili? Zapojte pití i tam. Moje starší dcera má teď období, kdy miluje vyprávěné příběhy o jedné smyšlené rodině, i když ne tak docela smyšlené. Postavy, které do rodiny dala, náramně odpovídají té naší, včetně toho, že mladší sourozenec pohádkové holčičky dělá stejné pokroky, jako naše mladší Amálka. 😊 Každopádně v příběhu vždy zpracovávám téma, které je pro Madlenku aktuální. Čištění zoubků, návštěva lékaře, bolení hlavy z nedostatečného pití nebo zácpa z nedostatku tekutin. 

Ukazujte dětem příklady, jak voda funguje v přírodě. Venku za oknem mám v truhlících jahody. V horkých dnech jsou odpoledne celé ohnuté a zvadlé vedrem. Každý večer je chodím s dcerou zalévat a potom si ukazujeme, jak se po vodě krásně narovnají a získají sílu. Než zalijeme zbytek rostlin, jahody jsou vzpružené jako ráno a dcera už mi sama hlásí, že vodička pomohla a já dodávám, že přesně takhle to funguje v naše těle. 

Využívejte reálné příklady oslabení dětského těla nedostatkem vody. Pokud dítě fyzicky pocítí důsledek svého jednání, lépe si zapamatuje způsoby, jak se nepříjemným fyzickým pocitům vyhnou. Nedávno bolela dceru hlava tak, že nemohla skoro usnout. Celý den jsme někde pobíhaly a něco zařizovaly, na pití jsem příliš nemyslela. Sice jsem dceři připomínala, ať pije z připravené lahvičky, kterou jsme měly s sebou, ale důsledností ani kreativitou jsem v daný den neoplývala. Vzpomínám si, že i u jídla dcera pila méně nebo vůbec a já situaci vychladila, protože jsem v daný den neměla nadbytek energie – i to se může občas stát. Netřeba se však za takovou situaci bičovat a netřeba dítěti vyčítat, že málo pilo. S láskou jsem dcerce pověděla, co se teď děje v jejím tělíčku, přijala její pocity, doplnily jsme tekutiny, na hlavu daly obklad a dcerka za chvíli usnula. V noci jsem ji šla pro jistotu ještě zkontrolovat, kdyby se objevila např. horečka, ale vše bylo v pořádku. Následující dny jsem situaci využila k tomu, abych párkrát dceři připomenula, jak se cítila, když jí bolela hlava a tělo z nedostatku vody – opět bez výčitek na její či mou stranu. 

Ve většině dětských kolektivech funguje minimálně přes léto tzv. ,,řízený pitný režim“. Děti pijí vždy před všemi aktivitami a vždy po nich. Mají pravidla, že lahvičky či kelímky musejí být vypité do oběda apod či jiné picí rituály. Setkala jsem se i se školkou, kde si děti dělaly čárky za vypité hrnečky – pozor však na opačný extrém – budou-li se děti v kolektivu předhánět, kdo kolik vypije, nebudete dělat nic jiného, než řešit čůrání. 

Pokud má vaše dítě s pitím výrazný problém a motivace nepomáhají, zařazujte do jídelníčku potraviny bohaté na tekutiny.

Co si ze série článků o pitném režimu odnést? 

  • Nejlepším nápojem pro dětské i dospělé tělo je čistá voda. 
  • Pokud jste maminka malého děťátka, které ještě není na příkrmech, nedoslazujte mu budoucí příkrmy ani tekutiny. Pokud vašemu dítku dopřejete čistou vodu a potraviny přirozených chutí alespoň do dvou let, uděláte pro jeho zdraví mnoho. 
  • Pokud je vaše dítě na sladké nápoje zvyklé, ubírejte na sladidle (šťáva, cukr…) postupně a dlouhodobě. 
  • To, že si vaše dítě dá jednou za čas domácí limonádu na zahradní slavnosti, vaše snažení ani zdraví dítěte nezkazí, pokud nejste na oslavách každý víkend. 
  • Domácí šťáva, ať už z bezu, rybízu nebo čehokoli, je sice připravovaná s láskou, ale je plná cukru a vitamíny v ní také nehledejte, protože vysokou teplotou při přípravě se vitamíny ničí. 
  • Slazené nápoje mají významný podíl na vzniku dětské obezity, cukrovky II. typu, zubního kazu a dalších zdravotních obtíží. Až na výjimečné případy tělu nic nepřináší ba naopak. 
  • Dbejme na dostatečnou hydrataci dítěte. Nedostatečný příjem tekutin vede k dehydrataci, nadměrný příjem zatěžuje ledviny. Za normálních podmínek stačí dítěti 0,5 – 0,7 l na 15 kg tělesné hmotnosti.
  • Učte děti vnímat důležitost pití. 
  • Hledejte způsoby, jak dítě k pitnému režimu motivovat. 
  • Myslete nejen na dětský pitný režim 😊 pro dospělé je dostatečná hydratace stejně důležitá, jako pro naše nejmenší. 

Zdroje

https://www.skutecnezdravaskola.cz/pijeme-kohoutkovou

HANOUSEK, L. Maminko, není mi dobře. 1 vyd. Praha: Nakladatelství Vašut, 2019. ISBN 978-80-7541-169-3. s. 19

ŠINDELÁŘ, Miloslav a ROUBÍK, Lukáš. Jsou umělá sladidla nebezpečná? In: Institut Moderní Výživy [online]. 11.3.2018. [cit. 17. 6. 2021]. Dostupné z: https://institutmodernivyzivy.cz/jsou-umela-sladidla-nebezpecna/

https://www.institutmodernivyzivy.cz/pitny-rezim-je-jen-byznys/ 20. 8. 2018 

https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/utok-na-kohoutkovou-boj-o-tu-spravnou-vodu-pokracuje.A130819_222242_pozice_135205

https://plzen.rozhlas.cz/balene-vody-nekdy-jen-predrazena-voda-z-kohoutku-7606273

https://blog.kaloricketabulky.cz/2013/12/mudr-marie-skalska-jak-poznam-zda-je-muj-pitny-rezim-dostatecny-a-jak-mi-jeho-dodrzovani-pomuze-v-hubnuti/

https://www.ftn.cz/upal-a-uzeh-816/

https://www.cukrovka.cz/pitny-rezim

https://www.profitinstitut.cz/Pitny_rezim_behem_sportovniho_vykonu-205

Napsat komentář