Co jste si dnes nachystali k obědu? U nás jsme si pochutnali na jáhlové nádivce, která vznikla v mojí kuchyni o letošních Velikonocích. Z mazance a jidášů mi v lednici zbylo 5 bílků, a protože na sněhových pusinkách si doma moc neujíždíme, nezbylo než vymyslet, kam použít bílky naslano.
- 120 g červená cibule
- 100 g zelené části pórku
- 100 g mražený hrášek
- 150 g vysokoprocentní kvalitní šunka/uzený tempeh
- 5 bílků
- 1 vejce
- 900 g vařených jáhlů
- 40 g semínka dýňová/slunečnicová
- 2 lžíce lahůdkového droždí
- 100 g jemně strouhaný sýr
- 1 lžíce sekané petrželky
- 1 – 2 hrsti sekaných mladých kopřiv
- 2 špičky nože mletého muškátového oříšku
- 1 špička nože pepře
- Sůl dle chuti
Na pánvi orestujeme na kostičky nakrájenou cibulku, pórek, šunku a dýňová semínka. V průběhu restování nasekáme nadrobno kopřivy a petrželku a spolu s hráškem přidáme na pánev. Podusíme 2 minutky pod pokličkou, okořeníme, osolíme a smícháme s předem připravenými jáhly. Je fajn, když jsou jáhly studené nebo vlahé, bude se vám s nimi lépe pracovat. Připravenou směs necháme mimo plotýnku, aby trochu zchladla a bílků vyšleháme tuhý sníh. Nyní přidáme k jáhlům celé vajíčko a sýr, promícháme a na závěr zlehka vpravíme sníh. Nádivku vložíme do tukem vymazané a strouhankou vysypané formy na biskupský chlebíček. Povrch posypeme lahůdkovým droždím a dáme péct při 180 stupních na 50 minut do předem vyhřáté trouby. Před podáváním nechám 10 – 15 minut stát ve formě, krájím až pak. Nádivku jíme se zeleninovou oblohou a trochou dipu ze zakysané smetany.
Uvedené množství ingrediencí je na dva klasické biskupské chlebíčky, nebo biskupský chlebíček a srnčí hřbet či jiné zapékací a pečící nádoby. Tuto dávku jsem dělala pro čtyři dospěláky a jednu slečnu školkovou 😊