Vařte jednou, jezte víckár. Pravidlo, které od dob, co mám děti praktikuji velmi často.
- 200 g kombinace červené neloupané, černé a zelené čočky
- 400 ml vody
- 1x1cm wakame řasa (nemusí být)
- 250 g cibule
- 400 g pasírovaných rajčat
- 250 g dýně hokaido
- 120 g pastiňáku/petržele
- 2-4 stroužky česneku (dle chuti a stáří dětí)
- 150 g batáta
- 160 g mrkev
- 300 ml vody
- Sůl dle chuti
- Řepkový olej na restování
- 1 lžíce sekané petrželky
PRVNÍ VARIANTA
250 – 300 g uvařeného ovsa bezpluchého
DRUHÁ VARIANTA
- 100 g sterilované kukuřice
- Chilli, kajenský pepř, strouhaný zázvor
- 100 g panýr nebo jeho obdoba
Všechny druhy čočky dáme vařit do 400 ml vody. Vaříme přikryté na mírném plameni 15 minut, poté plotýnku vypneme a necháme dojít. Pokud máme plynový sporák nebo indukci, vaříme o 10 minut déle na nejnižším stupni.
Cibulku nakrájíme na kostičky a orestujeme dozlatova. Přidáme na velké kostky nakrájenou neloupanou dýni a větší kostky petržele, mrkve a batátů. Osolíme, zalijeme 300 ml vody a necháme dusit 25 minut a pak dojít pod pokličkou nebo dusit do změknutí mrkve, tedy ještě dalších 10 – 15 minut.
Nyní vezmeme šťouchadlo na brambory a vše rozmačkáme do takové konzistence, jakou požadujeme. Určitě není potřeba používat mixér, vzniklo by vám pyré.
Na závěr přidáme pasírovaná rajčata, lisovaný česnek, petrželku, sůl a uvařenou čočku. Vše dobře promícháme. Omáčku není potřeba doslazovat, batáta se o to postará.
V této fázi si třetinu až polovinu omáčky oddělte do jiného hrnce. Do jedné části vmíchejte uvařený oves a do druhé části přidejte na špičku nože chilli, na špičku nože kajenského pepře, ½ lžičky strouhaného zázvoru, kukuřici a na kostky nakrájený sýr.
Druhou variantu omáčky podáváme s rýží nebo kvalitním pečivem.