Na podzim jsem měla na konzultaci po dlouhé době maminku od třech náctiletých dětí. Paní A. už oslavila čtyřicítku, děti jsou samostatné, takže dětské jídelní návyky apod. řešit nebudeme. Paní A. by ráda shodila přebytečná kila. Jak víte z mého webu i blogu, klasickým výživovým poradenstvím se primárně nezabývám. Občas se ale stane, že mě po přednášce někdo osloví, kdo má pocit, že bych mu s nadbytečnými kily mohla pomoct právě já. Většinou odmítám a odkazuji na kolegy, ale někdy i já cítím, že zrovna tento člověk je ten, který v mé praxi dělá onu výjimku, která potvrzuje pravidlo a domluvíme se na spolupráci. S paní A. to bylo stejné, a tak jsem měla po dlouhé době ,,hubnoucí“ konzultaci, která mě namotivovala k sepsání článku o výběru vhodného výživového poradce.
Paní A. chodí pravidelně už přes dva měsíce do poradny ke klasickému výživovému poradci. Setkáních s poradcem již bylo několik, ale kila neubývají a radost z celého procesu se nedostavuje. Když si s mnou klientkou povídám, zjišťuji už na začátku, že zvolený výživový poradce pro ni není zrovna nejvhodnější volbou. Paní A. dodržuje přibližně 75% doporučení od svého poradce, ale u většiny z nich neví, proč je má dělat a kalorickým tabulkám, kam si má vše zapisovat, nerozumí ani za mák – celé dva měsíce… Když jsem se s klientkou bavila déle, nabyla jsem dojmu, že nejenže její výživář nedává své klientce základní podporu, ale ani se zpětně nezabývá tím, co paní A. zaznamenává do tabulek. Jak tedy s klientkou pracuje? Jak jí má být průvodcem procesem hubnutí? Hlava mi to nebere.
Na klientce vidím velké odhodlání pro změnu, spoustu snahy a času stráveného u vážení porcí, zapisování jídelníčku atd., a přesto žádné výsledky. Po chvíli povídání na to společně přicházíme. Způsob vedení od svého hlavního výživového poradce paní A. nevyhovuje vlastně v ničem. Mnoha věcem nerozumí, a už vůbec si nedokáže představit, že by se nastavenými způsoby stravování řídila celý život.
Na stránkách daného poradce vidím, že má dostatečné přístrojové vybavení pro diagnostiku, ale běžnou komunikací nezjistil zdaleka vše, co by bylo potřeba, aby dokázal své klientce pomoct. Navíc podívám-li se do klientčiných kalorických tabulek, i já vidím, že výživářův zájem o klientku není dostatečný – v jídelníčcích se opakují stále do kola dietní nesmysly atd. Až po další části našeho rozhovoru se dozvídám, že se daný pán za celou dobu do tabulek nepřihlásil, protože mu vypršelo členství ,,premium“. Nezlobte se na mě, ale toto má mou klientku zajímat? Za co tedy platí nemalé peníze?
Pokud se rozhodnete pro změnu vaší hmotnosti, nemarněte čas s poradcem, který vám nedá dostatečnou péči. Pokud se navíc rozhodnete vyhledat pomoc v případě, že trpíte vy nebo vaše dítě poruchou příjmu potravy, hledejte odborníka, který se na danou problematiku specializuje, ještě obezřetněji.
V dnešní době je nabídka ,,specialistů na výživu“ obrovská a je těžké se v ní orientovat. V době, když jsem řešila vlastní obezitu, jsem sama narazila na několik výživářů, kteří se mi více či méně snažili pomoct. Víte, v čem byl kámen úrazu? Odborník mezi nimi nebyl ani jeden…
Patříte-li mezi opakované dietáře, dříve či později narazíte na tzv. koktejláře. Tímto označením myslím dealery různých společností, které prodávají přípravky na hubnutí ve formě tabletek a prášků. Stačí namíchat 3x denně lahodný a vyvážený koktejl nebo spolykat 150 pilulek čehosi a kila zmizí… Nesmysl, hazard s vaším zdravím a čistička vaší peněženky. Když mi bylo 13, moje maminka mi nakoupila u společnosti ,,bylinný život“ (přeložte se sami) spoustu produktů na hubnutí. I přesto, že dealerka společnosti věděla, že produkty určené pro dospělé osoby bude užívat třináctiletá holka, mámě je prodala a přidala doporučení, jak je dávkovat a užívat. Když jsem byla dospělá a výživou jsem se začala zabývat, sama jsem se dostala na pracovní pohovor obdobné firmy na hubnutí a doplňky stravy. Inzerát vypadal líbivě, ale až na osobní schůzce jsem se dozvěděla, že bych prošla několika denním kurzem, kde bych se sice letmo zaškolila do výživy člověka, ale že to není tak stěžejní oblast, protože jde především o získání znalostí marketingu apod., Cílem společnosti není naučit klienta zdravě žít ani ho naučit dobře jíst, ale naučit ho správně konzumovat prodávané produkty a v ideálním případě si klienta zaháčkovat dlouhodobě. Děkuji, nechci… Do této skupiny patří i různé více či méně známé osobnosti z médií, kultury a influenceři, kteří pomocí nějaké ,,zázračné“ diety nebo ,,zázračného“ přípravku zhubli a teď na svém příběhu dokládají funkčnost těchto postupů, které za úplatu propagují a rozšiřují do povědomí lidí. Zde snad není potřeba upozorňovat na nebezpečí vyhozených peněz a v horším případě poškozeném zdraví. Zázračné nápoje, pilulky a rychlé metody nefungují! Od této skupiny podnikavců, které ani nenazývám výživáři, raději ruce pryč.
Hubnutí bez jojo efektu a různých zdravotních rizik je vždy otázkou času, systematické práce a změny návyků – nemusí to být svazující dřina, ale váš aktivní přístup a změny to vyžaduje vždy.
Další kategorií poradců jsou lidé, které výživa baví. Nejčastěji se k ní dostali přes nějaký svůj osobní příběh, doplnili si vzdělání a změnili své původní povolání na výživářské. Příběh je často podobný jako ten můj. Člověk byl obézní, podařilo se mu zhubnout a ve svém nadšení z úspěchu chtěl pomáhat ostatním. V této skupině můžete narazit na poradce, kteří jsou fajn, neustále se vzdělávají, posouvají dál, mají patřičné vybavení pro měření vašich tělesných parametrů a hubnoucích cílů, ale také zde najdete rychlokvašky, které na vás více či méně vědomě experimentují, jde jim především o byznys a neuvědomují si odpovědnost, kterou mají vůči klientovi. Zde je potřeba rozlišovat a mít se na pozoru. To, že člověk nevystudoval obor nutriční terapeut ještě neznamená, že nemůže být dobrý výživový poradce. Je třeba ale vědět, že mezi těmito profesemi je rozdíl a u výživového poradce zjišťovat, jaké má vzdělání, praxi atd. Existují totiž kurzy různého časového rozsahu a zakončenými kvalitativně odlišnými formami. Pokud si výživový poradce neudělá klasické vysokoškolské vzdělání v oboru nutriční terapie, může si udělat státní zkoušku, jejíž kvalitu zajišťuje ministerstvo zdravotnictví. K těmto výživovým poradcům bych se nebála zavítat, pokud vám ostatní informace, o kterých budu psát dál, sedí. Dále může mít výživový poradce zakončené vzdělání zkouškou akreditovanou MŠMT. Toto vzdělání je nižší úrovně, můžete zde narazit na kvalitní výživáře, kteří vědí, co dělají a znají limity svého vzdělání a své odbornosti. Pokud patříte mezi zdravé jedince, jde vám ,,pouze“ o váhový úbytek a máte v okolí výživáře, který vás svým přístupem oslovil, vyzkoušejte ho. Trpíte-li některými zdravotními obtížemi, hormonálními poruchami atd. vyhledejte při hubnutí pomoc odborníka – viz níž.
Třetí kategorií poradců jsou nutriční terapeuti, což jsou specialisti v oboru výživy, kteří své vzdělání získali studiem VOŠ nebo VŠ. Toto jsou odborníci, kteří věnovali svému vzdělávání roky života a jejich vzdělání je akreditované nejvyšším možným způsobem. Jejich vzdělání v oblasti výživy má až medicínský charakter, ale o lékaře se nejedná. Dokáží nastavit jídelníček vhodný pro sportovce, sportující dítě, člověka s obezitou, cukrovkou či jinými autoimunitními poruchami, seniora apod. Samozřejmě i v této kategorii pracují jen lidé a stejně, jako můžete narazit na výborného terapeuta, můžete se setkat s člověkem, co vše zvládá po informační stránce, ale provést vás procesem hubnutí nedovede a pomoct vám najít trvalé změny v jídelních návycích také ne.
Do čtvrté kategorie spadá dietolog, tedy lékař, který se před svým jménem právem tituluje zkratkou MUDr. ,,Pacientům pomáhá řešit řadu zdravotních problémů způsobených špatnými stravovacími návyky a také různá onemocnění, jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, celiakie apod.“[1] Pokud tedy řešíte více zdravotních obtíží najednou a obezita s některou z nich souvisí, vyplývá z ní nebo k ní naopak vede, vyhledejte právě jeho. Osobně bych se divila, kdybyste s výše uvedenými problémy v péči dietologa již nebyli, neboť pečlivý praktik vás ke kolegovi zřejmě již nasměroval.
Podle čeho se tedy při výběru poradce pro výživu orientovat, když ani pořádně orazítkované lejstro nemusí být záruka?
V první řadě si dejte s výběrem vašeho poradce čas. Podívejte se, co má daný člověk za sebou, co vystudoval, jestli se průběžně vzdělává, jestli má vybavení, kterým vám dokáže provést diagnózu aktuálního tělesného stavu a nebojím se napsat, jestli vám je sympatický – stránkami, vzhledem… Vím, že dát na první dojem není vždy nejlepší, ale jít k někomu, kdo ve vás např. vyvolává strach, antipatie nebo má sám 50 kg navíc, by mohlo bránit vaší kvalitní spolupráci. Ráda bych napsala, ať se zaměříte také na reference daného poradce, ale otázka referencí je celkem diskutabilní. Není těžké poprosit o referenci kamaráda, problematické nebude asi ani vytvoření reference fiktivní. Když jsem vybírala pediatričku a dentistku pro své dcery, setkala jsem se na internetu s komentáři plnými chvály i mnohého hanění. Sama jsem byla u lékaře s kolenem, který kamarádčině mamince výborně pomohl a mně dovedl akorát k pláči a pomoc žádná.
Pokud už máte vybráno, zaměřte se na to, zda:
- Zpovídal vás při první schůzce? Zajímaly ho otázky vaší hubnoucí minulosti (Kolik, kdy, jak jste zhubli, přibrali atd.)? Zjistil od vás rodinnou anamnézu vás i vaší rodiny? Pokud jste žena, vaše gravidity nebo třeba funkčnost menstruačního cyklu?
- Zajímal ho váš detailní jídelníček, stravovací návyky a chuťové preference? Dal vám za úkol váš běžný jídelníček vyplnit na týden a déle?
- Jste nedostali od poradce telefonní seznam suplementů, které si od něj musíte koupit, abyste dosáhli vaší ideální váhy:
- Vám neslíbil nereálné cíle? – rychlý úbytek/přírůstek váhy, změny váhy bez pohybu apod.
- Řešili jste spolu vaši pohybovou aktivita, denní i spánkový režim, pracovní nasazení
- Měli jste z daného poradce pocit, že se zajímá o vaše psychické nastavení, rodinné a přátelské vztahy, o vaše vnímání vlastní obezity/podvýživy?
- Vyptával se vaše váhové cíle, vaše očekávání a vedl s vámi dialog a reálnosti vašich očekávání.
- Dostali jste od něho konkrétní rady až poté, co se seznámil s vaším jídelníčkem a mohl se na váš případ podívat s odstupem a dostatkem informací o vás? Všechna doporučení, která vám dal, vám vysvětlil a v ideálním případě se ještě přesvědčil, že doporučením rozumíte.
- Nenavalil na vás příliš změn na jednou. Sdělil vám předem způsob, jakým s vámi bude pracovat a jaká je jeho vize práce s vámi.
- Z jídelníčku a doporučení je vidět, že poradce zohlednil možnosti vaší každodenní reality – čas, finance atd. Případně vám sdělil, kde jsou rezervy, které souvisejí s vaším aktuálním životním stylem.
- Navrhl vám jídelníček, který není jednostranný, je dlouhodobě udržitelný a nevyřazuje žádné základní potraviny, pokud k tomu nejsou opodstatněné důvody (např. alergie na určité potraviny apod.).
- Podle vašich preferencí vám doporučil také vhodný pohyb.
- Bylo vám s poradcem dobře a měli jste pocit, že vám bude dobrým průvodcem. Dává pravidla, vysvětluje je, ale zároveň respektuje vaši individualitu.
- Na dalších schůzkách vidíte, že se zajímá o vaše úspěchy, pomáhá vám s vašimi přešlapy, nemáte strach z jeho reakcí, cítíte se uvolněně, podporuje vás.
Pokud už hubnete, dejte si pozor na to, jestli vám celý proces přináší radost a uspokojení. Jestliže se v nastaveném režimu, doporučených jídelníčcích a při vybraných pohybových aktivitách trápíte, zvažte, jestli vaše cesta vede právě tudy nebo s tímto poradcem. Udělat změnu není špatně a odejít z nevyhovující cesty není vaše selhání. Nečekejte, až vaše utrpení z hubnutí skončí, ale hledejte takový způsob, který vás bude naplňovat a který vám do života vnese takové změny, které budete schopni dodržovat v určité formě napořád. Je jasné, že některá pravidla budou daná jen po dobu určitých fází procesu změny vaší váhy, ale myslete na to, že pokud nezměníte vybrané body vašich stravovacích návyků, režimových opatření atd. natrvalo, vaše váha se pravděpodobně posune pro vás nežádoucím směrem. Napadlo vás někdy, že na změnu vaší váhy nemusíte být sami? Určitě existuje několik nutričních specialistů a výživových poradců, kteří vám dokáží poskytnout skvělý podpůrný režim pro vaši psychiku a klobouk dolů před nimi. Ne každému je ale psychoterapeutická podpora blízká, ne každý k ní má vlohy. Pokud vám tedy váš poradce nedokáže tuto podporu dát, i přesto, že se o to snaží, nebojte se vyhledat ještě dobrého psychoterapeuta nebo kvalitního kouče, který vám s procesem změn ve vašem životě pomůže. Z vlastní zkušenosti si zpětně říkám, že kdybych do svého procesu hubnutí přizvala ještě psychoterapeuta, netrápila bych se později s tím, že mám sice ideální váhu, ale postavu mít ideální už nikdy nebudu. O tom ale zase někdy jindy, toto je jen moje přátelské doporučení aneb Buďte k sobě laskaví, zasloužíte si tu nejlepší pomoc a je jedno, jestli to bude jen výživář nebo ještě psychoterapeut, kouč, pohybový trenér, poradce pro módu či všichni zároveň
[1] https://www.bezhladoveni.cz/jak-spravne-vybrat-vyzivoveho-poradce/